Makroekonomia dla opornych

LIBOR – referencyjny indeks makroekonomiczny

LIBOR – definicja

LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate) jest to referencyjny indeks makroekonomiczny, na bazie którego ustala się oprocentowania kredytów i depozytów na rynku międzybankowym. Wartości LIBOR wyznaczane są przez ICE Benchmark Administration (IBA). ICE jest skrótem od Intercontinental Exchange Group (NYSE: ICE) która przejęła funkcję od NYSE Euronext Rate Administration. LIBOR określa się dla pięciu podstawowych walut: dolara amerykańskiego (USD), euro (EUR), franka szwajcarskiego (CHF), funta brytyjskiego (GBP) i jena japońskiego (JPY).
Stawki LIBOR określane są dla kredytów i depozytów na
– 1 dzień,
– 1 tydzień,
– 1 miesiąc,
– 2 miesiące,
– 3 miesiące,
– 6 miesięcy,
– 12 miesięcy.
Najpopularniejszym wskaźnikiem jest LIBOR dolara amerykańskiego dla kredytów i depozytów na 3 miesiące.
LIBOR wyznaczany jest każdego dnia koło godziny 11.00 czasu uniwersalnego (ang. universal time, UT, Greenwich Mean Time, GMT, UTC+0). Dla danej waluty i okresu pożyczki banki uczestniczące w panelu LIBOR podają stopę oprocentowania, po jakiej mogłyby pożyczyć daną kwotę innym bankom na londyńskim rynku międzybankowym. Następnie liczona jest przeciętna wartość tych wielkości oprocentowania, przy szacowaniu której odrzuca się 25% najwyższych i 25% najmniejszych z nich. W panelu LIBOR partycypuje paręnaście banków.
Pomimo tego, iż wartości LIBOR wyznaczane są na rynku londyńskim, są to indeksy, które rzutują na transakcje finansowe na całym świecie. W wielu państwach banki oraz drugie placówki finansowe stosują i zaliczają indeksy London Interbank Offered Rate przy kredytach hipotecznych, obligacjach państwowych, kartach kredytowych czy pożyczkach studenckich jak i derywatywach takich jak na przykład swap stóp procentowych.

London Interbank Offered Rate używany jest nie jedynie jako stawka referencyjna w produktach finansowych oferowanych przez banki, ale jest miernikiem sytuacji systemu bankowego oraz indeksem ukazującym przewidywania rynkowe dotyczące nadchodzących stóp procentowych banku centralnego. Warto wspomnieć, że istnieje na rynku światowym duża liczba innych indeksów określających wysokość oprocentowania kredytów na rynkach międzybankowych, np.: WIBOR, EURIBOR, REIBOR i EONIA.

LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate) jest to referencyjny indeks makroekonomiczny, na bazie którego ustala się oprocentowania kredytów i depozytów na rynku międzybankowym.

LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate) jest to referencyjny indeks makroekonomiczny, na bazie którego ustala się oprocentowania kredytów i depozytów na rynku międzybankowym.